Nawiewniki okienne – co to takiego i do czego służą?
Zabezpieczenie wnętrza obiektu przed stratami ciepła w perspektywie czasowej przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie, jednak w takiej sytuacji pojawia się też problem ograniczenia dostępu świeżego powietrza do budynku.
Planując zakup nowych okien do wznoszonego lub remontowanego budynku, zazwyczaj w pierwszej kolejności bierze się pod uwagę kwestie termoizolacyjne. Odpowiednie zabezpieczenie wnętrza obiektu przed stratami ciepła w dłuższej perspektywie czasowej przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie, jednak w takiej sytuacji zwykle pojawia się też problem ograniczenia dostępu świeżego powietrza do budynku. Można go zniwelować, inwestując w odpowiednio dobrane nawiewniki okienne. Czym one są i dlaczego warto zamontować je przy oknach w domu?
Nawiewnik okienny – najważniejsze informacje
Nawiewniki okienne są specjalnymi podłużnymi urządzeniami, które najczęściej przymocowuje się w pobliżu ramy okna (zwykle w jej górnej części). Z reguły montuje się je w salonach, sypialniach oraz kuchniach. Odpowiednio dobrane wywietrzniki do okien zazwyczaj pełnią funkcję otworów wentylacyjnych. Mają one za zadanie doprowadzać świeże powietrze z zewnątrz budynku do znajdujących się w nim pomieszczeń.
Wysokiej jakości nawiewnik okienny zapewnia stały, swobodny dopływ tlenu do wnętrza domu czy mieszkania bez konieczności otwierania okien. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w sezonie grzewczym, kiedy to niewskazane jest zbyt długie wietrzenie pokoi. Wywietrznik w oknie w umiejętny sposób steruje cyrkulacją powietrza wewnątrz budynku, nie dopuszczając do jego wychłodzenia.
Mechanizm działania wywietrzników do okien
Nawiewniki do okien na ogół odznaczają się niezbyt skomplikowaną konstrukcją – w zależności od rodzaju danego modelu mają stały lub regulowany przekrój. Do urządzeń o prostym przekroju często dołączana jest specjalna przepustnica służąca do ograniczania przepływu powietrza w razie potrzeby. Takie nawiewniki w oknach działają w dość prosty sposób. Na ich funkcjonowanie mają największy wpływ zmieniające się warunki atmosferyczne, zwłaszcza różnica ciśnienia pomiędzy wnętrzem budynku a jego zewnętrzną częścią. Możliwości ich zastosowania nie zależą natomiast w najmniejszym stopniu od indywidualnego zapotrzebowania na powietrze do wentylacji.
Nawiewniki o regulowanym przekroju umożliwiają natomiast dopasowanie intensywności nawiewu do własnych potrzeb. Za ich pomocą można na przykład ograniczyć napływ zanieczyszczonego powietrza wentylacyjnego do wnętrza budynku.
Schemat wentylacji grawitacyjnej
Warto mieć świadomość, że każdy nawiewnik działa jednokierunkowo. Doprowadza do pomieszczenia tlen, jednak nie odprowadza zużytego powietrza – do tego celu służą bowiem kominy wentylacyjne. To właśnie przez nie nieświeże powietrze wydostaje się na zewnątrz. Nierzadko dzieje się to za sprawą wspomaganego urządzeniami elektrycznymi systemu mechanicznego. Jednak w takich sytuacjach najczęściej dochodzi do głosu naturalny schemat działania wentylacji grawitacyjnej.
Zgodnie z tym schematem zgromadzone w pomieszczeniach powietrze – jako cieplejsze i lżejsze – ulega nieustannie konwekcji, czyli wznoszeniu. Ucieka przez wyposażone w specjalną kratkę kanały wentylacyjne, które zazwyczaj montuje się w tzw. pomieszczeniach brudnych, czyli kuchni i łazience. W jego miejsce napływa świeże z zewnątrz. Takie masy powietrza w pierwszej kolejności trafiają do tzw. czystych wnętrz reprezentowanych przez salony, sypialnie oraz pokoje dziecięce. Cykl wymiany powietrza powinien przebiegać płynnie i nieprzerwanie, niezależnie od pory dnia czy nocy.
Nawiewniki okienne – różne rodzaje
Renomowani producenci okien, na przykład firma EUROPLAST, z reguły dokładają wszelkich starań, aby zapewnić klientom najwyższy poziom zadowolenia z nabytej i zamontowanej stolarki okiennej. Kupujący sami mogą zdecydować, czy interesuje ich okno z wywietrznikiem dołączonym do zestawu, czy też ewentualne późniejsze uzupełnienie ram okiennych o to akcesorium. W takiej sytuacji kluczową kwestią pozostaje jednak dobór odpowiedniego rodzaju urządzenia, tak aby wentylacja w oknie przebiegała w odpowiedni sposób.
Na rynku są dostępne przede wszystkim nawietrzaki okienne:
- regulowane ręcznie,
- higrosterowane,
- ciśnieniowe.
Producenci okien niekiedy oferują też klientom możliwość zaopatrzenia się w stolarkę okienną wyposażoną w dwusystemowy albo termostatyczny wywietrznik do okna.Warto wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne wywietrzniki w oknach.
Nawiewniki regulowane ręcznie
Są to produkty, dzięki którym użytkownik może sam kontrolować przepływ powietrza w pomieszczeniu – wystarczy ustawić specjalną przesłonę w odpowiedniej pozycji. Można to zrobić za pomocą dołączonej do urządzenia linki, pokrętła albo suwaka. Na wydajność regulowanych ręcznie nawiewników wpływa przede wszystkim świadome działanie użytkownika, jak również istniejąca pomiędzy wnętrzem i zewnętrzną częścią budynku różnica ciśnienia. W okresie zimowym sterowane ręcznie nawietrzaki powinny być stale otwarte. W tym przypadku sprawna wentylacja okienna nabiera szczególnego znaczenia, pozwala bowiem zminimalizować problem zbyt suchego powietrza w pomieszczeniu.
Nawiewniki higrosterowane
Nawiewniki higrosterowane od lat cieszą się ogromną popularnością wśród nabywców nowoczesnej stolarki okiennej. Dzieje się tak przede wszystkim z uwagi na ich liczne zalety. To produkty, dzięki którym wentylacja w oknach przebiega w należyty sposób. Najwyższej klasy nawiewnik higrosterowany umożliwia regulację ilości napływającego do zewnątrz powietrza przy użyciu ruchomej przesłony zapobiegającej nadmiernemu wychłodzeniu pomieszczeń. Takie nawiewniki okienne reagują na zmiany wilgotności powietrza wewnątrz budynku. Przy zbyt dużej zawartości pary wodnej wywietrznik otwiera się. W optymalnych warunkach natomiast dochodzi do jego automatycznego zamknięcia. Nawiewniki higrosterowane są praktycznie bezobsługowymi urządzeniami, a zatem decydując się na okno z takimi wywietrznikami,nie trzeba martwić się koniecznością samodzielnego ustawiania pozycji przesłony.
Wywietrzniki ciśnieniowe
Jak sama nazwa wskazuje, wywietrzniki ciśnieniowe regulują przepływ powietrza na podstawie różnicy ciśnienia powietrza pomiędzy wewnętrzną i zewnętrzną częścią budynku. W przypadku wzrostu ciśnienia na zewnątrz dochodzi do ograniczenia ilości doprowadzanego do pomieszczeń powietrza. Strumień dopływających mas gazów nie ulega przy tym zmianie niezależnie od aktualnej temperatury czy siły wiatru. Odpowiednio dobrane okna PCV z nawiewnikami ciśnieniowymi także cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony właścicieli domów, mieszkań oraz obiektów użyteczności publicznej.
Inne rodzaje nawietrzaków okiennych
Osoby, którym zależy na nabyciu funkcjonalnego i niedrogiego wywietrznika okiennego, mogą także pomyśleć o zakupie modelu dwusystemowego albo termostatycznego. Pierwszy z nich stanowi idealne połączenie zalet charakteryzujących artykuły higrosterowane oraz ciśnieniowe. W przypadku drugich natomiast na ilość dopływającego do pomieszczenia powietrza ma największy wpływ temperatura. Jeśli jest ona relatywnie niska, wówczas dochodzi do zmniejszenia przepływu powietrza. Wraz z nagrzewaniem się wnętrza budynku wzrasta też ilość docierającego do niego z zewnątrz powietrza.
Kiedy warto zdecydować się na nawiewniki okienne?
Wysokiej jakości nawiewniki okienne pełnią bardzo ważną funkcję w każdym budynku. Wykorzystuje się je głównie z myślą o zdrowiu przebywających tam na co dzień osób – świeże powietrze wspiera bowiem dobre samopoczucie psychofizyczne człowieka. Właściwie dobrane wywietrzniki okienne sprawdzają się zwłaszcza w domach i mieszkaniach, w których mikrowentylacja w oknach jest znacznie utrudniona. O występowaniu tego problemu świadczą przede wszystkim szyby, które często ulegają zaparowywaniu, a także pojawiająca się na ścianach pleśń. Nawiewniki warto też instalować w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia gazowe.
Jak wybrać najlepsze nawietrzaki okienne?
Wybór właściwych nawiewników okiennych stanowi kluczowy element w zapewnieniu efektywnej wentylacji pomieszczeń. Urządzenia te umożliwiają kontrolowany dopływ świeżego powietrza, dzięki czemu sprzyjają zapobieganiu powstawania problemów związanych z wilgocią i pleśnią. Wpływają także na poprawę komfortu przebywania w pomieszczeniach. Przy wyborze nawiewników należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników.
Jedną z najistotniejszych kwestii przy podejmowaniu decyzji zakupowej jest typ wybranego artykułu. Jak już było wspomniane, na rynku są dostępne nawiewniki higrosterowane, ciśnieniowe i manualne. Te pierwsze automatycznie regulują ilość dopływającego do wnętrza powietrza w zależności od jego wilgotności. W ten sposób zapewniają optymalną wentylację pomieszczeń. Wywietrzniki ciśnieniowe opierają swoje działanie na zasadzie różnic ciśnienia. Modele ręcznie regulowane umożliwiają natomiast manualne sterowanie przepływem powietrza.
Konieczne jest także dobranie nawiewnika do typu okna. Różne systemy mogą bowiem wymagać rozmaitych rozwiązań. Warto również zwrócić uwagę na przepustowość nawiewnika. Ma ona bowiem zasadniczy wpływ na odpowiednią wymianę powietrza. Istotną kwestią pozostaje także izolacyjność akustyczna, szczególnie w miejscach narażonych na hałas.
Montaż nawiewników w mieszkaniu – jak to wygląda w praktyce?
Nawietrzaki zazwyczaj montuje się w górnej części okien. Często instaluje się je także w górnej części elewacji budynku, a także w roletach zewnętrznych. Nawiewniki w oknach z reguły umieszcza się między górną krawędzią zespolonej szyby a ramiakiem skrzydła. Można go także umocować w profilu skrzydła lub ościeżnicy.
Dlaczego nawiewniki okienne na dole okna nie są dobrym pomysłem? Zainstalowanie nawiewników blisko posadzki może skutkować nadmiernym wychłodzeniem napływającego powietrza, co obniża komfort cieplny w pomieszczeniu i może powodować przeciągi. Optymalna lokalizacja nawiewników – zazwyczaj w górnej części okna – umożliwia lepsze mieszanie się zimnego powietrza z ciepłym powietrzem wewnątrz.
Montaż nawiewników okiennych jest dość skomplikowany, dlatego na ogół nie zaleca się jego samodzielnego przeprowadzania. Znacznie lepiej w takim przypadku skorzystać z profesjonalnej pomocy doświadczonych fachowców. Usługę instalacji najwyższej klasy okien z wywietrznikami świadczą m.in. pracownicy zatrudniani przez firmę EUROPLAST. Wystarczy do nich zadzwonić lub napisać wiadomość e-mail. Z przyjemnością pomogą klientom w doborze najlepszych rozwiązań. Oferują też niskie ceny oraz relatywnie niedługie terminy realizacji zleconych zadań.
