25 sep 2023

Ciepłe okna – wszystkie niezbędne informacje w jednym miejscu

Ciepłe okna mają spore znaczenie pod względem efektywności ogrzewania w domu. To istotna kwestia pod względem ekonomii i ekologii – warto dowiedzieć się, jak działają tego typu rozwiązania i dlaczego ciepły montaż jest tak ważny.

Ciepłe okna mają spore znaczenie pod względem efektywności ogrzewania w domu. To istotna kwestia pod względem ekonomii i ekologii – warto dowiedzieć się, jak działają tego typu rozwiązania i dlaczego ciepły montaż jest tak ważny. Jak wybrać ciepłe okna do swojego domu i na które serie produktów z oferty Europlast warto zwrócić uwagę?

Czym właściwie są ciepłe okna?

Ciepłe okna to energooszczędne modele, które wyróżniają się przede wszystkim wysoką szczelnością. Tego typu rozwiązania są produkowane z użyciem solidnych, wytrzymałych materiałów oferujących niski współczynnik przenikania ciepła (U). Równie istotna jest także precyzja wykonania – zastosowanie nowoczesnych metod pozwala wyeliminować wszelkie nierówności i potencjalne problemy z konstrukcją. W praktyce takie produkty pozwalają zmniejszyć prędkość wychładzania pomieszczeń w okresie jesienno-zimowym, a w gorących miesiącach powstrzymują ciepłe powietrze przed dostawaniem się do wnętrza.

Okna energooszczędne są dzięki temu w stanie znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie na energię grzewczą, zapewniając stałe oszczędności i zmniejszenie wpływu na środowisko. Ich wybór ma ponadto spore znaczenie dla komfortu życia użytkowników. Najważniejszym parametrem przy wyborze ciepłych okien jest współczynnik przenikania ciepła (dla okien oznaczany symbolem Uw) – im jest on niższy, tym okno lepiej izoluje temperaturę.

Wymogi prawne dla okien

Warunki techniczne dla budynków w Polsce są regularnie aktualizowane, co oznacza pojawienie się nowych wymagań dla inwestorów i mieszkańców. W ostatnich latach zmiany dotyczą przede wszystkim zużycia energii – ważną rolę w tej kwestii odgrywa właśnie izolacja termiczna. Obecnie w obiektach, które uzyskały pozwolenie na budowę w roku 2021 lub później, należy stosować okna o podwyższonych parametrach izolacyjności. Celem jest poprawa standardu energetycznego powstających budynków. Dla okien pionowych limit Uw wynosi 0,9, z kolei dla okien dachowych – 1,1.

Pod względem efektywności cieplnej liczy się jednak nie tylko sam współczynnik, lecz także liczba szyb. Modele trzyszybowe są obecnie coraz powszechniejsze i stopniowo zastępują okna dwuszybowe. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy do lektury naszego porównania tych dwóch rozwiązań.

Na jakiej zasadzie działają ciepłe okna i jak są zbudowane?

Ciepłe okna energooszczędne to modele, które cechują się przede wszystkim zastosowaniem pakietu szybowego. Oznacza to, że najczęściej ciepłe okna są wyposażone w trzy szyby, między którymi umieszcza się specjalne gazy szlachetne (zazwyczaj argon lub krypton). Dzięki temu zmniejsza się współczynnik przenikania ciepła, co wpływa na codzienną pracę okien i warunki dla użytkowników.

Okna energooszczędne to jednak nie tylko specjalne pakiety szybowe, lecz także odpowiednio dobrane, ciepłe ramki. Dochodzą do tego ponadto nowoczesne uszczelniacze, które pozwalają na zmniejszenie wartości Uw. Są one używane zarówno w oknach trzyszybowych, jak i czteroszybowych. Ciepłe okna to segment rynku, w którym dostępnych jest wiele modeli różniących się wymiarami czy budową – zapraszamy do sprawdzenia naszej oferty, która obejmuje liczne okna energooszczędne doceniane przez użytkowników. Najciekawsze rozwiązania tego typu dostępne są na stronie Europlast.

 

Czym jest ciepły montaż okien?

Poprawnie wykonany montaż ma ogromne znaczenie pod względem wykorzystania okien. Dzięki odpowiedniemu podejściu do tej kwestii można zadbać o szczelność, a także o właściwy poziom izolacji. Na czym polega tzw. ciepły montaż? Kluczową kwestią jest uszczelnienie miejsca, w którym znajdzie się rama okienna. Efektem jest sprawniejsze pozbycie się mostków termicznych, a zarazem poprawa szczelności między materiałami. Co ważne, poprawnie zamontowane ciepłe okna energooszczędne nie tylko chronią przed spadkami temperatury, lecz także niwelują odgłosy z otoczenia. Oznacza to, że sprawdzą się zarówno pod kątem zmniejszenia zużycia energii w sezonie grzewczym, jak i wyciszenia domu lub mieszkania.

Szukasz okien do swojego domu? Sprawdź produkty z linii REHAU Synego i REHAU Geneo. To modele, które charakteryzują się wyjątkową estetyką, trwałością wykonania oraz świetnymi parametrami technicznymi i izolacyjnymi.

Jak wybrać okna energooszczędne do domu? Na co zwracać uwagę?

Ciepłe okna energooszczędne powinny być dopasowane do domu lub mieszkania, biorąc pod uwagę dostępne miejsce, potrzeby mieszkańców i oczekiwany stopień izolacyjności. Przy uwzględnieniu kilku kluczowych parametrów można z łatwością znaleźć okna energooszczędne, które będą się świetnie sprawować przez wiele lat. Wśród najważniejszych kwestii znajdują się:

  • współczynnik przenikania ciepła,
  • profil okien,
  • liczba szyb,
  • wymiary ramy i całej konstrukcji okna
  • ilość uszczelek

Współczynnik przenikania ciepła

To wartość, która informuje o tym, ile dane okno przepuszcza powietrza. Najlepiej, aby ten współczynnik był jak najniższy. W ramach oferty Europlast można znaleźć produkty wykonane z polichlorku winylu, które zapewniają świetne warunki pod tym kątem. Dodatkowo znaczenie ma wielkość okna, liczba szyb i rodzaj użytych ram, ilość uszczelek.

Profil

Ciepłe okna energooszczędne powinny mieć odpowiednio dopasowany profil. Tzw. ciepłe profile powstają poprzez docieplanie komór za pomocą wkładek termoizolacyjnych. Dzięki temu okna energooszczędne są w stanie zapewnić wysoką izolację nawet wtedy, gdy temperatury na zewnątrz są bardzo niskie.

Oszklenie

Ciepłe okna energooszczędne to najczęściej modele składające się z trzech szyb, między którymi umieszczane są specjalne gazy szlachetne. Warto zainteresować się także produktami z większą liczbą szyb. Coraz częściej poleca się wybieranie modeli 4-szybowych – choć cena jest wyższa, są to bardzo ciepłe okna o świetnych parametrach izolacyjnych.

Ramy

Aby okna energooszczędne dobrze się sprawdzały w codziennym użytkowaniu, powinny być połączone z dobrze dobranymi ramami, które umożliwiają głębokie osadzenie pakietu. Ważne jest także wykończenie sprawdzonymi uszczelkami, które nie tracą swoich właściwości mimo zmian temperatur. Dobrym pomysłem jest również zainwestowanie w ciepłe okna energooszczędne z dodatkową ramką dystansową, którą umieszcza się między taflami szyb. Ponadto warto pamiętać, że ciepłe okna są polecane głównie w większych rozmiarach.

Polecane serie produktów – ciepłe okna energooszczędne w ofercie Europlast

Nasz asortyment obejmuje szereg propozycji dostosowanych do różnorodnych wymagań klientów. Szukasz okien do minimalistycznych, delikatnych wnętrz? Sprawdź serię Brillant, która wyróżnia się nowoczesnym wyglądem i świetnymi parametrami ochrony cieplnej. Jeśli z kolei chcesz wybrać jeszcze lepsze właściwości termiczne, postaw na REHAU Euro 70 – eleganckie okna w klasycznym stylu, które zaskakują swoimi możliwościami. Zapraszamy także do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy chętnie służą pomocą w wyborze odpowiednich okien do domu lub mieszkania.

Ciepłe okna – wszystkie niezbędne informacje w jednym miejscu
Otwórz się na nowe możliwości

Jesteśmy do dyspozycji

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Jesteś zainteresowany wyceną?

skontaktuj się z nami