3 kwi 2023

Okna dwuszybowe czy trzyszybowe? Które wybrać do swojego domu?

Wybór okien do domu bywa wyzwaniem. Wyróżniamy m.in. modele dwu- i trzyszybowe. Czym wyróżniają się te warianty oraz jakie mają wady i zalety?

Wybór okien do domu bywa wyzwaniem. Podczas zakupu należy zwracać uwagę na wiele istotnych cech i parametrów – odpowiednio dobrane produkty muszą być przede wszystkim trwałe i szczelne. Nie bez znaczenia będzie także sam rodzaj okna. Wyróżniamy m.in. modele dwu- i trzyszybowe. Czym wyróżniają się te warianty oraz jakie mają wady i zalety?

Czym charakteryzują się okna dwuszybowe?

Charakterystyczną cechą tego typu okien jest konstrukcja złożona z dwóch szyb. Są szczelnie połączone, co wpływa na ich wytrzymałość oraz współczynnik przenikania ciepła. Tego typu produkty są znacznie trwalsze niż okna jednoszybowe, jednak przed zakupem należy zwrócić uwagę także na ich potencjalne wady. Jedną z najważniejszych są stosunkowo niskie parametry izolacyjne – często są niewystarczające, by móc zamontować okna tego typu przy budowie lub modernizacji budynków mieszkalnych. Jednak mogą być odpowiednim wyborem w miejscach, gdzie utrzymanie niskiej temperatury (do 16°C) jest wskazane.

Z uwagi na niski współczynnik ciepła okna dwuszybowe montuje się głównie w pomieszczeniach nieogrzewanych. Tego typu elementy stolarki okiennej znajdują zastosowanie w domkach letniskowych, garażach czy piwnicach – można je zobaczyć również w małych magazynach czy budynkach gospodarczych.

Okna trzyszybowe – charakterystyka

W przypadku okien trzyszybowych konstrukcja zawiera dodatkową szybę – każda z nich jest szczelnie zespolona z pozostałymi. Dzięki temu można liczyć na świetne właściwości termoizolacyjne, co przekłada się na energooszczędność oraz wysoki poziom komfortu termicznego. Tego typu okna (lub np. okna czteroszybowe) powinny znajdować się we wszystkich ogrzewanych pomieszczeniach, w których temperatura przekracza 16°C.

Zaletą okien trzyszybowych jest przede wszystkim wysoki współczynnik ciepła, który zmniejsza ryzyko pojawienia się złych warunków termicznych w pomieszczeniu, zmniejsza szansę na przenikanie do środka zimnych podmuchów wiatru i zapewnia ogólną izolację termiczną i akustyczną. Montując okna trzyszybowe, można cieszyć się komfortem użytkowania niezależnie od pory roku.

Co istotne, konstrukcja okien z tej kategorii umożliwia utrzymanie niskiej temperatury latem, gdy klimatyzacja jest włączona oraz daje możliwość uniknięcia strat ciepła w pomieszczeniu zimą. Takie rozwiązanie przekłada się na większą efektywność energetyczną, a tym samym – większe oszczędności. Dodatkowo produkty tego typu są uznawane za ekologiczny wybór, który pozwala na ograniczenie zużycia energii na ogrzewanie lub klimatyzację. Szukając wysokiej jakości okien trzyszybowych zapewniających dobrą izolację termiczną, warto sprawdzić m.in. serie REHAU Euro 70 czy REHAU Synego. To propozycje, które łączą komfort, estetyczny wygląd i energooszczędność, dzięki czemu doskonale sprawdzą się w każdym nowym i modernizowanym budynku.

Wady i zalety okien dwuszybowych

Mimo że okna dwuszybowe nie zapewniają tak dobrej izolacji cieplnej, jak modele z trzema szybami, wciąż mogą być odpowiednim wyborem w niektórych pomieszczeniach. Aby podjąć odpowiednią decyzję, warto zapoznać się z plusami i minusami takiej decyzji. Do zalet z pewnością należy zaliczyć lekkość całej konstrukcji, niską cenę oraz dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Kiedy nie warto stawiać na okna dwuszybowe? Wady takiego modelu to głównie niski współczynnik ciepła. Dlatego nie będą dobrym wyborem do pomieszczeń ogrzewanych – co więcej, obowiązujące przepisy budowlane uniemożliwiają stosowanie tego typu produktów w budynkach mieszkalnych. Mogą one jednak sprawdzić się w pomieszczeniach gospodarczych, np. spiżarniach, garażach lub piwnicach.

W obiektach ogrzewanych lepiej postawić na wytrzymalsze i szczelniejsze modele takie jak wysokiej jakości okna trzyszybowe lub czteroszybowe. Podczas ich zakupu należy zwracać uwagę jednak nie tylko na liczbę szyb, ale i na ich pozostałe parametry. Rekomendujemy m.in. specjalnie wzmocnione okna z włóknem szklanym REHAU Geneo oraz modele z serii REHAU Brillant, które wyróżniają się eleganckim i nowoczesnym wyglądem.

Zalety okien trzyszybowych

Wiemy już, jakie plusy i minusy mają okna z dwoma szybami – jak jednak wyglądają wady i zalety okien trzyszybowych? Do zalet należy przede wszystkim wysoki współczynnik ciepła, który chroni przed wnikaniem gorącego powietrza do pomieszczenia oraz przed wpuszczaniem do pomieszczenia zimnych podmuchów wiatru. Tego typu okna pozwalają również na zapewnienie stałej temperatury w pomieszczeniu bez ryzyka „uciekania” ogrzanego czy schłodzonego powietrza. Do tego okna trzyszybowe charakteryzują się wysokim współczynnikiem energooszczędności i izolacji akustycznej, co przekłada się na wysoki poziom komfortu użytkowania. Ten wybór pomaga wspierać ekologię, zmniejszać wysokość rachunków za ogrzewanie i ograniczać produkcję dwutlenku węgla przez urządzenia grzewcze.

Okna trzyszybowe – wady

Jednym z minusów okien trzyszybowych jest ich dość wysoka cena. Wciąż jednak jest to opłacalna inwestycja – wyższa cena jest swoistym gwarantem wysokiej jakości materiałów, które zapewniają długą żywotność oraz optymalne parametry szczelności i izolacji cieplnej. Nie można przy tym pominąć ciężaru okien trzyszybowych, zmniejszonej ilości promieni słonecznych trafiających do pomieszczenia oraz blokowania ciepła dochodzącego z zewnątrz. Każdy z tych czynników może w niektórych sytuacjach wymuszać potrzebę dodatkowego ogrzewania mieszkania – problem będzie widoczny głównie jesienią i zimą.

Wady i zalety okien trzyszybowych zależą nie tylko od samej specyfiki okna, ale i od jego wykonania. Należy podkreślić, że trwałe produkty, które powstają z użyciem wysokiej klasy materiałów, będą znacznie lepszym wyborem. Modele niskiej jakości wyróżniają się niskimi parametrami termoizolacyjnymi oraz niską odpornością na uszkodzenia mechaniczne – dlatego warto stawiać wyłącznie na renomowanych i zaufanych producentów.

Okno dwuszybowe czy trzyszybowe – co będzie lepszym wyborem?

Jaki model okna wybrać? Przede wszystkim należy podkreślić, że są to produkty przeznaczone do użytkowania w zupełnie innych sytuacjach. Z uwagi na wytyczne prawa budowlanego w budynkach mieszkalnych sprawdzą się co najmniej trzyszybowe okna, z kolei modele dwuszybowe mogą być dobrym wyborem w pomieszczeniach gospodarczych. Warto przy tym zaznaczyć, że istnieje także możliwość zakupu okien czteroszybowych, pięcioszybowych, a także specjalnych modeli termicznych. Wraz ze wzrostem liczby szyb rośnie także szczelność i izolacja termiczna, jednak w zamian należy liczyć się z wyższą ceną oraz ich większym ciężarem. Niezależnie od tego, jaki rodzaj okien nas interesuje, istotne będzie dopasowanie produktu do potrzeb i wymagań danego budynku oraz wybór propozycji od renomowanej marki.

Potrzebujesz pomocy w wyborze okien? Skontaktuj się z firmą Europlast – w tym celu możesz skorzystać z naszego formularza online lub jednego z numerów kontaktowych. Mamy wieloletnie doświadczenie w branży, dzięki czemu zapewnimy naszym klientom profesjonalne porady w każdej sytuacji.

Okna dwuszybowe czy trzyszybowe? Które wybrać do swojego domu?
Otwórz się na nowe możliwości

Jesteśmy do dyspozycji

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Jesteś zainteresowany wyceną?

skontaktuj się z nami