14 luty 2020

Jak rozmieścić okna w domu w zależności od stron świata.

W dzisiejszych czasach już wiemy, że nie można marnować zasobów naturalnych. Energia do ogrzania domu jest w dalszym ciągu wytwarzana, w dużej mierze z zasobów nieodnawialnych. Odpowiednie ułożenie budynku względem stron świata, a także umiejętne rozmieszczenie w nim okien, sprawi, że nie tylko przyczynimy się do zmniejszenie emisji dwutlenku węgla trującego naszą planetę, ale również poprawimy własny komfort życia.

Cały czas dążymy do tego by zużywać jak najmniej energii do ogrzania budynku. Korzystając z energii słonecznej możemy w znacznym stopniu obniżyć zapotrzebowanie energetyczne domu. Dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu pomieszczeń wewnątrz domu w zależności od stron świata, możemy także wpłynąć na komfort zycia domowników, który jest dla nas chyba jednak najważniejszy.

PÓŁNOC

Północna cześć domu, jest świetna  na umiejscowienie garażu, warsztatu lub spiżarni. Nie warto robić okien z tej srony, gdyż światła wpadającego będzie mało, a dodatkowo pomieszczenia będą się przez nie wyziębiać. 

POŁUDNIE

Pomieszczenia w których spędzamy w ciągu dnia najwięcej czasu, powinny być umeszczone od południa, a okna w  tych pomieszczeniach powinny być najwieksze. Więc w salonie, bawialni, pokoju dla dziecka, czy w gabinecie możemy śmiało zaplanować duże okno od południa. Światło słoneczne przenikające przez nie w ciągu dnia sprawi, że pomieszczenie będzie jasne i przyjemne, a dodatkowo ogrzeje nam te pomieszczenia.

 

WSCHÓD

Od wschodu dobrze jest zaplanowac kuchnię, oraz jest to idealna cześć domu na sypialnię.  Promienie słońca wpadające rano przez okno, dodadzą nam pozytywnej energii. A wieczorem sypialnia nie będzie zbyt nagrzana, by utrudniło to zasypianie. W sypialni powinno być chłodniej jak w innych pomieszczeniach, to zapewni nam zdrowy sen, warto przed zaśnięciem otwoerzyć okno i wywietrzyć sypialnię. Niektórzy nawet idą o krok dalej i korzystając z funkcji uchylnej okna zapewniają sobie dostęp do świeżego powietrza przez całą noc. 

ZACHÓD

Pomieszczenia od strony zachodniej silnie się nagrzewają przez okna, zwłaszcza latem. Dlatego lepiej nie aranżować z tej strony kuchni, gdyż panujące w niej, z reguły, wysokie temepratury podczas gotowania, mogą w miesiącach letnich podgrzać atmosferę nie do wytrzymania. Należy rownież pamietać, by lepiej unikać okna za telewizorem od tej strony. Chyba, że zmontujemy na tym oknie roletę, którą w razie potrzeby możemy zasłonić okno i umożliwić dalsze oglądanie telewizji...

Jest to dobra strona na okna w salonie i do pokojów dla dzieci, gdyż po szkole mogą koszystać dłużej ze światła dziennego.

Warto z tej strony umiejscowić okno tarasowe, zwłaszcze jeżeli lubimy jeść latem śniadanie w ceiniu domu na swoim tarasie.

Jak rozmieścić okna w domu w zależności od stron świata.
Otwórz się na nowe możliwości

Jesteśmy do dyspozycji

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Jesteś zainteresowany wyceną?

skontaktuj się z nami