5 gru 2019

JAK PRZYGOTOWAĆ OKNA PCV DO ZIMY

PORADY EKSPERTA Czy wiesz, że… … okna TRZEBA przygotować do zimy. Mycie okien PCV ma na celu nie tylko względy estetyczne, ale też przyczynia się do dłuższego prawidłowego funkcjonowania okien.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że okna powinno się odpowiednio przygotować do zimy. Jednak mowa tutaj nie tylko o dokładnym umyciu szyb i ram. Regulacja okien pozwala zminimalizować straty ciepła i tym samym wygenerować spore oszczędności. Musisz wiedzieć, że przez nieszczelne okna „ucieka” bardzo dużo ciepła. Przygotuj się na zimę i oszczędzaj – dowiedz się, czym jest i jak działa tryb zimowy w oknach.

Jak przygotować okna do sezonu zimowego?

Zimą okna chronią nas przed mrozem i śniegiem. Są przez to wystawione na trudne warunki atmosferyczne i nie tylko. Należy więc odpowiednio je przygotować. Pierwszym krokiem jest dokładne umycie zarówno szyb, jak i ram. Warto pamiętać o tym, aby czyszczenie wykonywać wtedy, gdy na zewnątrz panują dodatnie temperatury i nie świeci zbyt mocne słońce. Na mrozie szkło jest delikatniejsze, przez co można je o wiele łatwiej uszkodzić. Natomiast intensywne promienie słońca mogą sprawić, że na szybach pojawią się nieestetyczne, trudne do usunięcia zaschnięte smugi.

Jak umyć okna?

W tej chwili możesz jedno z wielu rozwiązań, technologii i sprzętów, które pozwolą Ci wydajnie i szybko wyczyścić okna. Najważniejsza jest dokładność i odpowiednia kolejność wykonywania prac. Najpierw usuń zanieczyszczenia z ram i parapetu (zewnętrznego i wewnętrznego). Następnie rozpocznij czyszczenie szyb. Możesz do tego celu użyć parownicy, specjalnych urządzeń do mycia okien albo tradycyjnych technik.

Jeśli w Twoim mieszkaniu znajduje się niewiele okien i nie chcesz kupować specjalnych sprzętów, postaw na klasyczne wybory. Jednak unikaj szorowania szyb gazetą, czyścikami i innymi materiałami, które mogą porysować szklaną powierzchnię. Odradza się stosowanie ostro zakończonych przedmiotów czy rozpuszczalników także w przypadku ram, których plastik można również łatwo uszkodzić. Musisz wiedzieć, że okna PCV EUROPLAST z PROFILI REHAU są pokryte specjalną powłoką, dzięki której brud nie wnika w strukturę profili, dlatego ich czyszczenie jest znacznie łatwiejsze.

Najpierw umyj szyby roztworem płynu do naczyń i wody. Dzięki temu pozbędziesz się kurzu i większych zabrudzeń. Następnie użyj płynu do mycia szyb i wypoleruj szklane powierzchnie specjalną szmatką do szyb. Jest o wiele skuteczniejsza niż ręcznik papierowy, który nie tylko niedokładnie wyciera powierzchnie, ale i pozostawia drobiny białego osadu.

Okna plastikowe a tryb zimowy – konserwacja uszczelek

Bardzo ważną częścią każdego okna są uszczelki. Jeśli czujesz, że przez skrzydła przedostaje się do domu zimne powietrze, nie podejmuj pochopnej decyzji o ich wymianie na nowe. Najpierw upewnij się, że uszczelki są w dobrym stanie – nie są uszkodzone lub zużyte. Jeżeli nadają się wyłącznie do wymiany – wymontuj je i załóż nowe.

Natomiast w przypadku szczelnych i nadających się do użytku uszczelek zastosuj odpowiednie zabiegi konserwacyjne. W pierwszej kolejności dokładnie je umyj, a następnie posmaruj wazeliną techniczną, gliceryną czy specjalnym smarem silikonowym. Dzięki temu zachowają elastyczność przez długie lata. Pamiętaj, aby skoncentrować się szczególnie na uszczelkach ulokowanych w dolnej części okien. W EUROPLAST używamy uszczelek ze specjalnego kauczuku (EPDM), który jest odporny na negatywne działanie pogody. W efekcie elementy te charakteryzują się jeszcze dłuższą żywotnością i większą szczelnością.

Zanim przejdziesz na tryb zimowy w oknach nie zapomnij o okuciach

Okucia to wszystkie te elementy w konstrukcji okna, które umożliwiają jego zamykanie, otwieranie oraz uchylanie. Ponadto odpowiadają za bezpieczeństwo, ponieważ chronią przed włamaniami. Utrzymują one również szczelność skrzydeł okna. Warto więc zadbać o te części. Podczas mycia okien sprawdź, czy okucia znajdują się w odpowiednich miejscach. W innej sytuacji niezbędna będzie regulacja okna.

Jeżeli skrzydło nie domyka się lub zmiana jego pozycji jest utrudniona, to znak, że regulacja okien jest konieczna. Co więcej, musisz pamiętać o tym, że przynajmniej raz w roku zaleca się smarowanie okuć specjalnym olejem maszynowym, Do tego wykorzystuje się również wazelina techniczna.

Co to jest tryb zimowy w oknach?

Tajemniczo brzmiący tryb zimowy w oknach to nic innego jak określenie opisujące regulację docisku uszczelki. Za pomocą tej funkcji można zmieniać ilość powietrza przedostającego się z zewnątrz do danego pomieszczenia. Mówiąc inaczej, taka regulacja okna umożliwia dopasowanie jego szczelności do konkretnego sezonu – zimy lub okresu letniego.

Możesz zastanawiać się, co daje zimowo-letnia regulacja okna. Otóż latem dzięki temu sprawisz, że do pomieszczenia przedostanie się więcej świeżego powietrza. W efekcie atmosfera w domu stanie się przyjemniejsza. W trybie zimowym natomiast skrzydło przylega mocniej do ramy, przez co okno jest szczelniejsze – wszystkie mikroszczeliny zostają zablokowane, więc ciepło nie wydostaje się poza pomieszczenie.

Jak przestawić okna na tryb zimowy?

Po obu stronach okna są rozmieszczone okucia w formie trzpieni ryglujących – okrągłych lub sześciokątnych (zależnie od modelu mogą różnić się wyglądem). Na nich zaznaczona jest kropka bądź kreska. Dzięki niej można ustalić, w którym miejscu znajduje się w tej chwili skrzydło – zimowym czy letnim.

Jak przestawić okno na tryb zimowy? Do tego będą potrzebne podstawowe narzędzia – imbus 4. Jeżeli chcesz zrobić regulację okien, przyjrzyj się dokładnie oznaczeniom na okuciach, a następnie zmień ich pozycję. W trybie zimowym kropka powinna znajdować się jak najbliżej uszczelki a kreska równolegle do podłoża. Kiedy będziesz chciał wrócić do ustawienia letniego, wystarczy przekręcić okucie o 180°.

Warto wiedzieć, że w niektórych oknach zamiast kreski lub jednej kropki znajduje się kilka kółek różnej wielkości. To oznaczenie może być dla niektórych nieintuicyjne. Jednak w rzeczywistości jest proste w interpretacji. Największe kółko blisko uszczelki oznacza tryb letni. Z kolei kółka z małą średnicą obok uszczelki to tryb zimowy w oknach.

Jak sprawdzić, jaki tryb jest ustawiony w oknie?

Po przeprowadzce do nowego miejsca nie mamy pewności, w jakim ustawieniu w tej chwili znajdują się okna. Problem pogłębia się, gdy skrzydła nie są najnowsze, a wszystkie oznaczenia na trzpieniach nie są widoczne. W takiej sytuacji sprawdź intensywność przepływu powietrza obok okna. Następnie zmień pozycję trzpienia i ponownie wykonaj test. Dzięki temu sprawdzisz, w jakiej pozycji znajduje się skrzydło. Wiele osób poleca test kartki. Włóż ją między ramę a skrzydło i pociągnij. Jeżeli wyciągnięcie jej nie wymagało większego wysiłku, oznacza to, że okno jest w trybie letnim. Co w sytuacji, kiedy pomimo regulacji okna wciąż wieje z niego tak samo jak wcześniej? To prawdopodobnie znak, że skrzydło wymaga konserwacji – wymiany uszczelki na nową.

Tryb zimowy w oknach – kiedy go ustawić?

Regulację okien zarówno letnią, jak i zimową, należy przeprowadzić, kiedy na zewnątrz panują dodatnie temperatury. Jeśli chodzi o tryb zimowy w oknach, najlepiej ustawić go późną jesienią, kiedy nie ma jeszcze przymrozków, ale z drugiej strony zima zbliża się wielkimi krokami.

Jeśli podjąłbyś się regulacji okna w czasie, gdy uszczelki byłyby zamarznięte, wówczas mogłoby dojść do uszkodzeń skrzydeł. W przypadku zmiany ustawień okien musisz pamiętać o jeszcze jednej ważnej kwestii. Poza trybem zimowym i letnim trzpień można również ustawić w pozycji uniwersalnej – pośredniej.

Tryb uniwersalny stosuje się między zimą i latem, czyli wiosną i jesienią. Dzięki takiej możliwości możesz dokładnie dostosować okno do panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. W pozycji uniwersalnej okno ani nie przepuszcza zbyt wiele powietrza, ani nie jest maksymalnie szczelne.

Sezonowa regulacja okien – dlaczego warto ją stosować?

Zastanawiasz się, dlaczego warto stosować sezonową regulację okien? To rozwiązanie, które przyniesie realne oszczędności, szczególnie zimą, zapewni komfort termiczny na najwyższym poziomie oraz lepszą jakość powietrza. Solidne uszczelnienie skrzydeł sprawi, że ciepło nie będzie ulatniać się z pomieszczeń. W ten sposób do ogrzania mieszkania bądź domu będzie trzeba mniej energii – co za tym idzie – zapłacisz mniej za energię elektryczną lub paliwa wybierane do ogrzewania.

W tej chwili wiele mówi się o ochronie środowiska. Dbając o odpowiednie i dopasowane do danej pory roku uszczelnienie okien, zapewniasz sobie i swoim sąsiadom lepszą jakość powietrza. Jak to możliwe? Skutkiem ubocznym ogrzewania domu jest produkcja dwutlenku węgla. Mniej zużytej energii przekłada się na obniżone wytwarzanie CO2.

Jakie zalety ma tryb letni?

Większość osób ustawia tryb zimowy w oknach i nie zmienia go przez cały rok, całkowicie pomijając możliwość przestawienia skrzydeł na tryb letni lub uniwersalny. Jednak niedoceniany tryb letni ma wiele zalet. Latem czy późną wiosną zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza w pomieszczeniach.

Kiedy zablokujesz obieg powietrza, we wnętrzach zgromadzi się wilgoć – utrzymanie jej na właściwym poziomie jest dość trudne. Gdy poziom zawilgocenia wzrasta, domownicy często zmagają się z bólami głowy oraz problemami ze snem. Taki stan nie jest dobry także dla samego budynku. Zbyt duża wilgoć prowadzi do powstania i namnażania się pleśni i grzybów. Są to nie tylko nieestetyczne, lecz przede wszystkim niebezpieczne dla zdrowia wykwity. Negatywnie wpływają na drogi oddechowe mieszkańców oraz wywołują różne stany chorobowe.

Tryb zimowy w oknach oraz możliwość jego zmiany na tryb letni jest ważny szczególnie w przypadku skrzydeł pozbawionych nawiewników lub w pomieszczeniach ze złą wentylacją. Tę możliwość doceniają również wielbiciele roślin, którzy będą mogli zadbać o swoje kwiaty na parapetach o każdej porze roku i zapewnić im najlepsze warunki do rozwoju.

JAK PRZYGOTOWAĆ OKNA PCV DO ZIMY
Otwórz się na nowe możliwości

Jesteśmy do dyspozycji

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Jesteś zainteresowany wyceną?

skontaktuj się z nami