4 kwi 2024

Jak myć okna? Sprawdzone i alternatywne sposoby na czyste szyby: kompletny poradnik

Czy mycie okien może być czystą przyjemnością? Jeśli mamy odpowiednie akcesoria i znamy kilka trików, to będzie to zadanie znacznie łatwiejsze, niż się spodziewamy. Zdradzamy domowe sposoby na mycie okien bez smug!

Czy mycie okien może być czystą przyjemnością? Jeśli mamy odpowiednie akcesoria i znamy kilka trików, to będzie to zadanie znacznie łatwiejsze, niż się spodziewamy. Jak szybko umyć okna? Zdradzamy domowe sposoby na mycie okien bez smug! 

Jak myć okna bez smug? 9 podstawowych zasad 

 1. Zawsze myjemy okna od góry ku dołowi – to jedna z najważniejszych zasad. Spływający płyn i nieczystości nie będą brudzić fragmentów szyby, które są już umyte.
 2. Jak myć okna – najpierw w środku budynku czy najpierw na zewnątrz? Obie rozwiązania mogą być dobre, choć argumenty zwolenników mycia okna najpierw od zewnątrz wydają się rozsądniejsze. Zmywamy wówczas w pierwszej kolejności cały brud osadzający się na ramach okiennych od strony ulicy i łatwiej umyć w dalszej kolejności okna w środku pomieszczenia. Jeśli powstania jakaś smuga po zewnętrznej stronie szyby, to zauważymy ją podczas mycia szyby od strony wnętrza i możemy pod koniec jeszcze zrobić szybkie poprawki.
 3. Jak myć okna bez smug – najpierw ramę czy najpierw szybę? Zdecydowanie: w pierwszej kolejności myjemy ramy, a potem szyby. W przeciwnym razie szyby mogą się poplamić i całą pracę trzeba zaczynać niemal od nowa.
 4. Na końcu myjemy parapety.
 5. Okien nie myjemy w pełnym słońcu. Promienie słoneczne padające na szyby sprawiają, że woda z płynem szybciej odparowuje i powstają smugi na szybie. Mycie południowych okien w upalny, słoneczny dzień jest kiepskim pomysłem i mimo usilnych prób i najlepszych środków możemy nie osiągnąć zadowalającego rezultatu.
 6. Okien nie myjemy też w mróz. Gdy temperatura utrzymuje się w granicach 0 stopni Celsjusza lub spada poniżej tej wartości, rozsądniej odroczyć pracę porządkową na inny dzień. Zamarzająca woda nie tylko pozostawia smugi na oknach, ale też może zarysować szyby.
 7. Z parapetów należy zdjąć kwiaty i wszystkie przedmioty. Odsuńmy też meble, aby mieć swobodny dostęp do szyb i ram.
 8. Zadbajmy o stabilne podwyższenie – drabinkę lub stołek, na którym będzie nam wygodnie sprzątać. Pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie! 
 9. Mycie okien potrafi być zdradliwe dla naszego zdrowia, ponieważ łatwo się wtedy przeziębić. Pamiętajmy, aby ciepło się ubrać w chłodniejsze dni. Nawet wiosną przyda się czapka i wygodne, ale ciepłe ubranie z warstwą termiczną, aby uniknąć przykrych konsekwencji w postaci przeziębienia.

Kiedy myć okna? 

Skoro okien nie myjemy w słoneczny, deszczowy i mroźny dzień, kiedy jest dobra na to pora? Sięgnijmy po płyny i ściereczki rano lub przed zmierzchem, gdy słońce nie pada bezpośrednio na okno. Aby myć okna bez smug, warto to robić w pochmurny dzień. Zasada ta jest istotna zwłaszcza przy oknach zlokalizowanych na południe i zachód, bo tam słońce świeci na szyby przez większą część dnia. W przypadku mycia okien wschodnich i północnych każda pora może być dobra, ponieważ te okna nie są nasłonecznione. Dlaczego ważne jest, aby promienie nie padały bezpośrednio na szybę? Ponieważ to powoduje smugi, a tego chcemy uniknąć.

 

Czym myć okna? Wybór ścierki i akcesoriów

Po pierwsze, ważna jest ścierka – do porządków z oknami idealnie nadaje się ściereczka z mikrofibry, która nie pozostawia włosków na szybie. Dobrze chłonie wodę i zbiera zabrudzenia nawet bez używania szczególnie mocnych środków czyszczących – czasem wystarczy sama woda, którą należy zwilżyć ścierkę. Mikrofibra nie powinna być zbyt gruba, gramatura 250-300 g/m powinna być wystarczająca. Przygotujmy sobie co najmniej dwie ściereczki – jedną tzw. na brudno, drugą na czysto

Doskonale do mycia okien sprawdza się też papierowy ręcznik, ale jest to wybór mniej ekologiczny niż wielorazowa ściereczka. Przydatnym gadżetem jest tzw. ściągaczka wody do szyb, która pomoże nam zgarnąć nadmiar wody podczas wstępnego etapu mycia szyby. Do przyrządzania domowych płynów do mycia okien przydaje się butelka ze spryskiwaczem. Do czyszczenia zakamarków idealna jest stara szczoteczka do zębów z miękkim włosiem. Możemy też sięgnąć po myjkę parową, która czyści i dodatkowo dezynfekuje szyby okienne błyskawicznie i bez użycia chemii.

Uwaga! Nie używaj do mycia okien z PVC szorstkich szczotek i myjek, aby nie uszkodzić powierzchni ościeżnicy, uszczelek i profili. 

Jak myć okna bez smug? Porady naszych babć

Dawniej, gdy nie było dostępnych różnych ścierek do czyszczenia szyb, na końcowym etapie mycia okien – po wstępnym umyciu zabrudzeń na mokro i wysuszeniu szyby czystą ścierką – sięgano po stare, nylonowe rajstopy, które pozwalały wypolerować szybę i nadać jej krystaliczny blask. Używano również do mycia okien pieluszek tetrowych lub gazety. Należało przygotować mieszankę z wody i octu – do 1 litra wody dodawano cztery łyżki octu i spryskiwano taką mieszanką szybę. Następnie wycierano ją do sucha zwiniętą w kulkę czarno-białą gazetą, która doskonale zbierała wodę i zabrudzenia, pozostawiając na oknach blask. Minusem starej metody mycia okien bez smug jest zapach – ocet charakterystycznie pachnie i nie każdemu będzie ta woń odpowiadać (choć wietrzeje błyskawicznie).

Jak myć okna bez smug? Współczesne produkty

Do mycia ram

Współcześnie jest dostępna cała gama produktów, którymi możemy umyć ramy okienne, na przykład:

 • płyn do mycia naczyń, który należy rozrobić z ciepłą wodą w wiaderku lub miednicy – może nadawać się do mycia okien z ramami PVC i drewnianymi,
 • płyn do mycia drewnianych powierzchni – dobry wybór, jeśli ramy są drewniane,
 • do mycia ram okien PVC sprawdzi się płyn uniwersalny lub delikatne mleczko czyszczące. 

Do mycia szyb

Do mycia szyb możemy użyć po prostu płynu do mycia szyb, rozrobionego z wodą płynu do mycia naczyń lub środków alternatywnych, które omawiamy w poniższych akapitach. 

Wskazówka: zwróćmy uwagę na zapach środka czystości, który będzie nam towarzyszył nawet przez kilka dni po umyciu okna. Ważne jest też upewnienie się, że produkt nie uszkodzi czyszczonej powierzchni. Jeśli używamy go po raz pierwszy, rekomenduje się przeprowadzenie próby na mniej widocznym fragmencie ramy. 

Mycie okien bez smug – w czterech krokach 

Smugi na szybie nie będą problemem, jeśli mycie okien rozłożymy na dwa etapy – mycie wstępne i polerowanie:

 1. możemy rozpocząć od odkurzania otwartych profili – w ramach okien często gromadzi się kurz, owady i inne zabrudzenia, których warto się pozbyć na sucho. Wykorzystajmy do tego odkurzacz z miękką szczotką,
 2. tak jak już wspomnieliśmy wyżej – najpierw od góry do dołu myjemy ramę płynem do naczyń lub uniwersalnym płynem czyszczącym;
 3. następnie zmywamy szyby na brudno/mokro– samą wodą z mikrofibrą lub wodą z płynem do mycia naczyń, co pozwoli pozbyć się największych zabrudzeń. Możemy użyć mokrej mikrofibry, a nadmiar wody ściągnąć ściągaczką;
 4. następnie ścieramy szyby na czysto/suchoużywając ściereczki z mikrofibry i ewentualnie odrobiny płynu do mycia szyb. Polerujemy! 

Nie za każdym razem trzeba myć okna z ramami – generalne sprzątanie z gruntownym myciem okien wystarczy przeprowadzić 2-3 razy w roku. Czasem zależy nam tylko na tym, aby szybko pozbyć się smug na szybie lub śladów dziecięcych paluszków. Wtedy wystarczy sięgnąć po płyn z alkoholem i przetrzeć okno, tak samo jak przecieramy lustra w domu. 

Mycie okien gliceryną? Alternatywne sposoby na ochronę szyb przed kurzem

Gliceryna dodana do wody, którą myjemy okna, sprawi, że na szybach tworzy się filtr ochronny, który zapobiega osadzaniu się zabrudzeń. Powłoka działa też hydrofobowo – odpycha wodę, która spływa strużkami, nie pozostawiając na szybach zabrudzeń. Używanie gliceryny to sposób na mycie okien bez smug. Wystarczy łyżeczka środka na miskę wody, aby szyby pozostały na dłużej czyste. Niektórzy stosują też ten środek do przecierania uszczelek okiennych. Kilka kropli nanosimy na ściereczkę i przecieramy czyste uszczelki – środek doskonale je konserwuje. Glicerynę farmaceutyczną, która kosztuje kilka złotych za butelkę, bez trudu znajdziesz w aptece. 

 • Alternatywą dla gliceryny jest płyn do zmiękczania tkanin, który ją zawiera. Kilka kropel dodanych do miski z wodą zapewnia piękny połysk i chroni okna przed zaciekami. 
 • Zimowy płyn do spryskiwaczy to kolejny środek, który można wykorzystać do nabłyszczenia szyb okiennych. Też ma w składzie glicerynę – wystarczy spryskać nim szybę na ostatnim etapie mycia okien, i wypolerować.
 • Wykorzystanie płynu do nabłyszczania naczyń w zmywarce również pozostawia szyby bez smug. Środki te mają w składzie zwykle alkohol i sok z cytryny, więc doskonale rozpuszczają tłuste ślady i zapewniają wysoki blask. Wystarczy do ciepłej wody w misce dodać niewielką ilość środka i zmyć powierzchnię szyb. 
 • Woda z octem w proporcji 3:1 – wlewamy ją do butelki ze spryskiwaczem i używamy jak płynu do mycia szyb.

Wskazówka: jeśli mamy wpływ na wybór okien do domu, zawsze wybierajmy okna z gładkimi, wysokiej jakości profilami zewnętrznymi – to ułatwi nam porządki w przyszłości. 

Technika mycia okien bez smug

Jak myć okna bez smug? Wiele osób poleca technikę mycia tzw. ósemkami. Wykonujemy ruch dłonią, jakbyśmy rysowali ósemkę. Tak naprawdę nie ma znaczenie, czy myjemy okno ruchami od prawa do lewa, czy od góry do dołu – najważniejszą wartością jest rezultat, czyli umyte, błyszczące okno bez dużego nakładu naszej energii i czasu poświęcanego na porządki.

Jak myć okna? Sprawdzone i alternatywne sposoby na czyste szyby: kompletny poradnik
Otwórz się na nowe możliwości

Jesteśmy do dyspozycji

Masz pytania? Potrzebujesz porady? Jesteś zainteresowany wyceną?

skontaktuj się z nami